Čočky Ostře sledované vlaky Okupace Hokej Jan Palach Večerníček

1958 - 1968 - Hokej

HOKEJ 1968 - ve Stockholmu se v březnu 1969 konalo narychlo přesunuté Mistrovství světa v ledním hokeji (původním pořadatelem bylo právě Československo, které ale po okupaci v roce 1968 postoupilo organizaci Švédsku). Českoslovenští hokejisté se setkali se sovětskými na tomto mistrovství při dvou utkáních. Obě tato setkání měla silný politický nádech. Když sovětské tanky v srpnu 1968 zničily pokus Československa uvolnit ztuhlý socialismus odvážnými reformami, lidé upřeli svou pozornost na hokej jako na nástroj aspoň částečné pomsty. Dva zápasy na tomto mistrovství světa se Sověty tehdy sledoval v televizi celý národ.

Porazit Sbornou (mužstvo Sovětského svazu) byla povinnost, z domova chodily československým hokejistům tisíce telegramů, kde je fanoušci prosili o výhru nad Sověty.

Českoslovenští hokejisté oba mimořádně emotivní zápasy vyhráli. Češi po zápase odmítli soupeřům podat ruce a někteří si dokonce na znamení protestu přelepili komunistickou hvězdu ve státním znaku na dresech stříbrnou páskou. Po druhém vítězství slavily ve městech tisíce lidí, včetně těch, které hokej nikdy předtím nezajímal. Národní mužstvo vrátilo svému národu alespoň trochu jeho hrdosti. Bronzové hrdiny ze Stockholmu vítal dvaceti pěti tisícový dav jako vítěze a „zlaté hochy“.

I v dalších letech provázela zápasy se Sovětským svazem vždy zvláštní nálada vzdoru slabší země proti velmoci. Sportovní rivalita mezi mužstvem Československa a mužstvem Sovětského svazu se po zásahu sovětských vojsk po srpnu 1968 změnila v nepřátelství. Hokejisté a fanoušci oslavovali vítězné zápasy nad východní velmocí jako jedinou možnou odvetu za okupaci země.

RIVALITA MEZI HOKEJISTY ČSSR/ČR A SSSR/RUSKA

další ⟶
předchozí ←
rejstřík ⟶
dekády ⟶