Sametová revoluce Karel Kryl Marta Kubišová Srdce Klíče Jaroslav Seifert

1978 - 1988 - Karel Kryl

Karel Kryl, známý jako básník s kytarou, byl český písničkář a básník, jeden z nejvýznamnějších představitelů českého protestsongu v letech 1968–1989. Písně si sám psal. V jeho repertoáru byly jak krátké úderné pamfletické písně, tak delší poetické a melancholické skladby.

Jeho otec i dědeček byli knihtiskaři. V 50. letech však byla jejich rodinná tiskárna komunisty zlikvidována. Karel Kryl chtěl být zpočátku hrnčířem po pradědečkovi, posléze se ale cele oddává hudbě a poesii. První vydanou písní je Nevidomá dívka, kterou nahrál se skupinou The Bluesmen v roce 1968.

Půl roku po invazi sovětských tanků byla vydána jeho první deska. Titulní písnička "Bratříčku, zavírej vrátka" vznikla údajně naprosto spontánně v noci 22. srpna 1968 jako okamžitá reakce na vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Karel Kryl emigroval z Československa 9. září 1969 a usadil se v německém Mnichově. Ostatní desky (kromě LP Monology) vycházely v exilu. Ihned v prvních dnech revoluce se vrací do Československa a jeho písničky zní z balkonů na demonstracích. Po krátkém nadšení ze Sametové revoluce Kryl na počátku roku 1990 uveřejňuje kritickou píseň Sametové jaro (album Tekuté písky). Později v kritice polistopadového vývoje pokračuje v albu Monology, básních Demokracie, Timur a jeho parta a dalších dílech. Hrubě nespokojen s polistopadovým vývojem v ČSFR se vrací v roce 1994 do Mnichova a krátce na to v nedožitých 50 letech umírá na infarkt.

další ⟶
předchozí ←
rejstřík ⟶
dekády ⟶